poniedziałek, 15 lutego 2016

Z jakiego powodu na naszych stopach występują haluksy?



Występuje mnóstwo chorób lub schorzeń, które następują zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak również wpływ na nie ma styl życia. Jednym z takich schorzeń są coraz to częściej pojawiające się haluksy. Jest to zwyrodnienie stóp, wyjątkowo „popularne” wśród kobiet. Na pewno jakiś wpływ na ich występowanie ma genetyka, zatem istnieje większe prawdopodobieństwo, iż pojawią się one u tych osób, u których rodzice też je mają. Jednakże o wiele większe oddziaływanie na wystąpienie tej choroby ma nasz zawód, waga bądź nawet obuwie, które nosimy.


Jakie czynniki oddziaływają na postęp haluksów?


Haluksy w zdecydowanej większości zachodzą u kobiet. Po pierwsze, mają one o wiele słabszą konstrukcję mięśni, tkanek, czy ścięgien. Dlatego też, nawet najmniejsza deformacja i wada, może rozwinąć się w znacznym stopniu szybciej niż u mężczyzn. Następnym czynnikiem, który sprawia, że to właśnie kobiety częściej posiadają „koślawego palucha” są buty. Jeśli kobiety chodzą w obuwiu na dużych obcasach, to gigantycznie zwiększa się możliwość, że haluksy na stopach się pojawią. Wszystko przez to, że w butach na dużych obcasach stopa jest ustawiona w sztuczny sposób, środek ciężkości jest przestawiony, zatem kości, ścięgna i stawy nie działają w sposób właściwy. Z tej przyczyny, kości przestawiają się w sztuczny sposób i wywołują skrzywienie. Podobnie ujemne działanie na kości czy stawy ma obuwie, które posiada ciasne czubki. One również powodują, że występują niepoprawności w strukturze stóp, występuje ból, a w skrajności haluks. Innymi czynnikami, które sprawiają, że posiadamy haluksy to nasza waga – zbyt duża powiększa możliwość ich wystąpienia, a także praca którą sprawujemy. Jeśli musimy dużo chodzić, to znów nasze stopy są nadmiernie obciążone i groźba haluksów jest większa.

W jaki sposób ewoluują się haluksy?


Procedura związana z pojawianiem się haluksów trwa najczęściej jakiś okres. Nie jest tak, że budzimy się o brzasku i zobaczymy, iż na naszych stopach pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Zazwyczaj zaczyna się od bólu w naszych stopach, szczególnie w okolicach palców. Możemy dostrzec, że duży paluch rozpoczyna zniekształcać się na zewnątrz. Na początku przebiegu, zdeformowanie nie jest zbyt wielkie, jednakże z czasem paluch wykrzywia się w sposób niezmiernie widoczny. Następuje zaczerwienienie, a potem stan zapalny. Cała stopa ulega skrzywieniu, szczególnie palce, a ponadto, stopa staje się „rozpłaszczona”. Nie trzeba nikomu chyba wyjaśniać, że w związku z tym, chodzenie staje się niezmiernie bolesne, ciężko również dobrać właściwe buty, a w następnej kolejności je założyć. Z całą pewnością nie jest to sytuacja komfortowa i każdy wolałby się jej ustrzec. Wskutek tego żeby do takowej sytuacji nie dopuścić, musimy o nasze stopy w odpowiedni sposób zadbać. Albowiem znacznie łatwiej jest zapobiegać pojawianiu się haluksów, niż je po pewnym czasie leczyć. Pamiętajmy wobec tego o tym i chodźmy w odpowiednim obuwiu, dbajmy o nasze stopy, wzmacniajmy ich mięśnie, stawy i kości, aby do deformacji i schorzeń nie dopuszczać. Na 100 procent unikniemy wielu niepotrzebnych szkopułów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz