poniedziałek, 14 marca 2016

Dlaczego na naszych stopach występują haluksy?



Występuje sporo chorób czy schorzeń, które powstają zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak również wpływ na nie ma styl życia. Jednym z takich choróbsk są coraz to częściej pojawiające się haluksy. Jest to zwyrodnienie stóp, głównie „popularne” wśród kobiet. Na pewno jakieś oddziaływanie na ich występowanie ma genetyka, zatem jest większa możliwość, iż pojawią się one u tych osób, u których rodzice także je mają. Ale o wiele większe oddziaływanie na pojawienie się tej choroby ma nasz zawód, waga bądź nawet obuwie, które nosimy.



Jakie składniki oddziaływają na postęp haluksów?


Haluksy w zdecydowanej większości pojawiają się u kobiet. Przede wszystkim, mają one o wiele słabszą strukturę mięśni, tkanek, czy ścięgien. Z tego powodu, nawet najmniejsze wykrzywienie oraz defekt, może rozwinąć się zdecydowanie szybciej niż u mężczyzn. Kolejnym składnikiem, który powoduje, że to właśnie kobiety częściej mają „koślawego palucha” są buty. Jeśli kobiety chodzą w butach na dużych obcasach, to zdecydowanie pogłębia się możliwość, iż haluksy na stopach się pojawią. Wszystko przez to, iż w butach na wysokich obcasach stopa jest ustawiona w nienaturalny sposób, środek ciężkości jest przemieszczony, więc kości, ścięgna i stawy nie funkcjonują w sposób prawidłowy. Dlatego też, kości przestawiają się w dziwaczny sposób i powodują deformację stóp. Podobnie negatywne działanie na kości czy stawy mają buty, które posiadają wąskie czubki. One także sprawiają, iż pojawiają się niepoprawności w budowie stóp, występuje ból, a w skrajności haluks. Innymi czynnikami, które powodują, że mamy haluksy to nasza tusza – zbyt duża pogłębia prawdopodobieństwo ich wystąpienia, a także praca którą sprawujemy. Jeżeli musimy dużo chodzić, to powtórnie nasze stopy są zanadto obciążone i ryzyko haluksów jest większe.

W jaki sposób kształtują się haluksy?


Procedura związany z pojawianiem się haluksów trwa zazwyczaj jakiś czas. Nie jest tak, że budzimy się rankiem i widzimy, iż na naszych stopach pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Zazwyczaj zaczyna się od bólu w naszych stopach, zwłaszcza w okolicach palców. Możemy zwrócić uwagę, że duży paluch rozpoczyna zniekształcać się na zewnątrz. Na początku procesu, zdeformowanie nie jest zbyt duże, jednak z czasem paluch zniekształca się w sposób niezmiernie namacalny. Występuje zaczerwienienie, a później stan zapalny. Cała stopa ulega skrzywieniu, zwłaszcza palce, a w dodatku, stopa staje się „rozpłaszczona”. Nie trzeba nikomu chyba wyjaśniać, iż w związku z tym, chodzenie staje się niebywale bolesne, ciężko również dobrać odpowiednie obuwie, a następnie je założyć. Na 100 procent nie jest to sytuacja komfortowa i każdy wolałby jej uniknąć. Zatem żeby do takiej sytuacji nie dopuścić, musimy o nasze stopy w stosowny sposób zadbać. Bowiem o wiele łatwiej jest zapobiegać pojawianiu się haluksów, niż je następnie kurować. Pamiętajmy wobec tego o tym i chodźmy w właściwym obuwiu, dbajmy o nasze stopy, wzmacniajmy ich mięśnie, stawy oraz kości, aby do wykrzywień i choróbsk nie dopuszczać. Na 100 procent unikniemy wielu niepotrzebnych kłopotów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz